Коли уряд США, на відміну від адміністрації Обами, наважиться надати Україні летальну зброю, то неодмінною умовою буде призначити міністром оборони цивільну особу.

[the_ad id=»8425″]Цей пункт Порошенко зможе виконати якнайнеболючіше для себе. Генералітет важко піддається реформуванню. Винні за Іловайську трагедію та інші стратегічні помилки у війні з Росією продовжують жирувати. Порошенко не наважився зняти їх з посад і віддати до трибуналу. А тут Полторака, Муженка і компанію поставлять перед фактом: мовляв, так хоче Трамп. Ось тоді й побачимо, наскільки щирим є український генералітет щодо летальної зброї: чи він дбає за Україну, чи за м’які місця у шкіряних кріслах?

Насправді, за великим рахунком, урядові США розходиться не стільки в цивільному міністрі оборони, скільки у реальному реформуванні Збройних Сил України. Якщо освітня, медична та пенсійна реформи здійснюються через брак коштів, то грошей на армію, здається, не шкодують. Однак не це є основним показником реформування, хоча без цього теж неможливо. Якщо йдеться про Збройні Сили України, то тут насамперед слід говорити про контроль суспільства над армією.

Армія стала чи не найбільш корумпованою в нашій державі. Військові успіхи України стали би більш вагомими, якби корупція не роз’їдала армію зсередини. Однозначно ми мали би менше втрат у живій силі та техніці. І тут мова навіть не про безпорадність військової прокуратури чи інших контролюючих державних органів. Відсутність контролю з боку суспільства – ось основна причина недієздатності армії, яка більше потерпає не стільки від агресора, скільки від внутрішніх негараздів і суперечностей.

Щоб реформувати українську армію якраз у питанні контролю з боку суспільства, не потрібно винаходити велосипед. Цивілізовані країни вже давно пройшли цей етап. Нам треба просто вивчити їхній досвід і втілити його в життя – тим більше, якщо йдеться про шлях України до НАТО.[the_ad id=»8431″]

Саме цивільні міністри оборони є в багатьох цивілізованих країнах. До речі, серед них – багато жінок. То чому б, скажімо, перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко не могла б обійняти цю посаду? Вона наближена до президента. Думаю, в парламенті з цього приводу теж не буде особливих проблем. Їй залишиться лише чесно виконувати свої обов’язки, віддалившись на безпечну відстань від різних угрупувань всередині армії. Кандидатуру Турчинова я наразі не розглядаю, а про Тимошенко взагалі мовчу.

Уряд США лише тоді наважиться надати Україні летальну зброю, коли в нас будуть цивільний міністр оборони і почнуться незворотні процеси контролю над армією з боку суспільства. Тепер усе залежить від політичної волі Порошенка та вищого керівництва держави. При цьому слід завжди пам’ятати, що Путін у будь-який момент може зірватися з ланцюга, так що летальна зброя нам однозначно була потрібна ще вчора.

Анатолій Власюк

Присоединяйтесь к группе Другой Взгляд на Facebook и следите за обновлениям