Цей 17-й, на відміну від того, залишиться в нашій історії з явним позитивом — як рік запровадження вільних безвізових поїздок для громадян України до країн Євросоюзу. Безвіз, який ми вибороли шляхом імплементації важливих реформ, разом зі вступом у дію Угоди про асоціацію, знаменує собою остаточне завершення пострадянського періоду та наш безповоротний розрив з імперією.

Угода про асоціацію — дорожня карта подальших фундаментальних змін, які наблизять Україну до копенгагенських критеріїв членства в найпрестижнішому союзі світу. Під час саміту Східного партнерства я окреслив контури подальших проміжних кроків. Це — асоціація із Шенгенською зоною, приєднання до Митного союзу ЄС, Енергетичного союзу ЄС і Єдиного цифрового ринку. Секторальна інтеграція фактично перетворить східні кордони країни на кордони ЄС ще до того, як ми де-юре приєднаємося до ЄС.

Членство в Євросоюзі, як і вступ до НАТО, безумовно, залишаються нашою стратегічною метою. Оскільки це перспектива явно не 2018 року, і не наша справа, як сказано в Писанні, знати часи і строки, зазначу лише, що я твердо переконаний в її реалістичності. 

2017-й став роком відновлення економічного зростання: збільшення ВВП за підсумками останніх дванадцяти місяців перевищить 2%. І це незважаючи на те, що  ініційована ура-патріотами економічна блокада Донбасу, за оцінками НБУ, принесла до $2,5 млрд чистих втрат у торговому балансі. Ми недорахувалися близько 1% зростання ВВП і отримали стагнацію в промисловості. Тим не менш, вдалося зберегти позитивний тренд.

Хороша новина у тому, що зламано кількарічну тенденцію падіння, спричиненого війною, втратою вагомої частини індустріального потенціалу, економічною агресією з боку РФ. Але підстав для феєрверка немає. Такі темпи — категорично незадовільні для стабільного розвитку економіки та відновлення рівня життя. Саме тому й шукаємо нестандартні, нетривіальні та ліберальні рішення для покращення інвестиційного клімату, прискорення економічного зростання, створення нових робочих місць.

Як приклад,  я запропонував замість податку на прибуток підприємств ввести податок на виведений капітал. Це вивільнить кошти на розвиток бізнесу, оскільки оподаткування торкнеться лише тієї частини прибутку, яка не спрямована на розширення чи створення виробництв. Маю надію, що цю новацію запустимо з 1 січня 2019 року. А поки впровадимо розстрочку на сплату ПДВ на імпортне обладнання для розширення та модернізації виробництва.

Також я звернувся до уряду із закликом продовжити мораторій на перевірку малого і середнього бізнесу. Великий бізнес і найбагатші громадяни пережили кризу завдяки запасу міцності, накопиченому в попередні роки. Найбідніших держава підстрахувала субсидіями. А от середній клас за все заплатив сам із власної кишені. Його відновлення після важких випробувань останніх років вважаю пріоритетом. Саме ця соціальна верства гарантує незворотність європейського та демократичного курсу, відтак — має бути численною та впливовою.

Для покращення інвестиційного клімату підписав закон, який зупиняє «маски-шоу» силовиків на підприємствах. При цьому з’явиться Державне бюро фінансових розслідувань, у діяльності якого переважатиме інтелектуально-аналітична складова протидії злочинності у сфері економіки і фінансів.

Законодавчі ініціативи, що стосуються впорядкування земельного кадастру, а також децентралізації земельних відносин, наблизять нас до генеральної битви за запуск прозорого ринку землі, за право мільйонів приватних власників вільно розпоряджатися земельними ділянками.

15 грудня 2017 року запрацював новий Верховний суд, протягом року буде дано старт створенню Антикорупційного суду. Гроші в бюджет-2018 на цю інституцію вже заклали, але мусимо пройти всі етапи схвалення закону і формування складу суддів.

Події кінця 2017-го показали, що антикорупційна інфраструктура потребує активнішого захисту з боку президента. Особливо наголошую на гарантіях незалежності НАБУ. Вважаю неприйнятними будь-які форми тиску на цей орган. Як з боку політичного істеблішменту, так і з боку групи підтримки цього органу, яка агресивно нав’язує йому списки «клієнтів» з політично забарвленими «вироками».

Втім, інсектициди й протимоскітні сітки — не єдині засоби для боротьби з комарами. Іноді їх так багато, що краще осушити болото. Ми знищили найпоширеніші корупційні схеми, тим самим зменшивши тіньові потоки на десятки мільярдів за рахунок ProZorro, системи автоматичного відшкодування ПДВ, відмови від російського газу і припинення дотування Нафтогазу.

Втомлене і значною мірою зневірене суспільство все ще не відчуває позитивних змін. Що робити владі в такій ситуації? Працювати краще, виправляти помилки і дякувати за критику тим, хто найняв нас на цю роботу. Сподіваюся, коли почнеться передвиборна кампанія, влада зможе сказати: «Не все зроблено, що ми обіцяли, і не все, чого ви хотіли. Але країна сьогодні в кращому стані, ніж була у 2014-му, і ми з вами — на правильному шляху».

Тим часом ворог продовжує дестабілізувати ситуацію всередині країни. Але хіба армія для того тримає фронт, аби ворог орудував у глибокому тилу? Питання риторичне. Ми даємо таким спробам відсіч. Опоненти влади вже вступили в активну фазу передвиборчої кампанії, дехто навіть не гребує брати гроші з Москви.

У 2018-му країна продовжить впевнено розвиватися. В Україну прийдуть серйозні інвестори. В об’єднаних територіальних громадах пожинатимуть дедалі щедріші плоди децентралізації. Оновлені суди винесуть перші вироки високопоставленим корупціонерам. Ви побачите ще більше відремонтованих доріг, модернізовані ФАПи в рамках проекту з реанімації сільської медицини. І нове озброєння для армії. Нагодувавши і одягнувши військо, ми можемо дозволити собі використовувати п’яту частину військового бюджету на озброєння і військову техніку. Сам кошторис Збройних сил збільшено ще на 25% і він становить 86 млрд грн.

Уже чотири роки ми поєднуємо наступальні реформи із оборонними зусиллями щодо захисту країни проти російської агресії. Іншого не дано. То ж хай же слова мир та розвитокоб’єднаються в головний дороговказ на 2018 рік: Мир та розвиток. Для цього нам потрібні не внутрішня боротьба всіх проти всіх, а консолідація зусиль влади, громадянського суспільства, міжнародних партнерів. І це — єдино можливий шлях для успішної України.

Петро Порошенко

Присоединяйтесь к группе Другой Взгляд на Facebook и следите за обновлениям