Президент Польщі пообіцяв переглянути законопроект про Голокост і визначення нацистських таборів смерті після скандалу з Ізраїлем. Прийнятий закон встановлює штрафи або трирічний термін ув’язнення для всіх, хто називає нацистські концтабори польськими.

Поляки, наскільки я пам’ятаю, також долучалися до антиєврейських дій. Але таке рішення виглядає трошки дивним, зважаючи ще й на позицію Ізраїлю, оскільки поляки так чи інакше, як і нацистські окупанти, причетні до Голокосту.

Поляки останнім часом намагаються заборонити все, що може їх так чи інакше образити. Спочатку вони говорили про те, що треба заборонити називати бандерівців героями, потім вони дають таку позицію щодо концтаборів. Таке рішення скоріш за все тільки зверне увагу на це питання і спонукатиме істориків досліджувати його більш ідеально. Тоді можливо спливуть ще більш негативні для поляків подробиці.

І взагалі зараз в концепції Польщі і їхньої політики забороняти все, що так чи інакше показує поляків в негативному світлі, виглядає як спроби трошки переписати історію, і це ніколи не закінчується добре, в першу чергу для самої нації.

Тому я вважаю це рішення трошки дивним хоча б тому, що і так не дуже багато людей асоціювали концтабори, що були побудовані на польській території, з самими поляками. Хоча участь поляків у Голокості була, але ж звичайно невизначна.

Схоже на те, що це популізм. І схоже на те, що це призведе скоріш за все до наслідків, яких вони наразі не прагнуть. Тому що такі рішення частіше приводять до того, що історики починають хвилюватися через це питання і реконструювати його, причому не тільки в Польщі, але і в інших країнах. Якщо ми щось забороняємо, то нам є, що приховувати. Нащо ж це було робити?

Юрій Гудименко

Присоединяйтесь к группе Другой Взгляд на Facebook и следите за обновлениям