Генсек Ради Європи Тубйорн Янгланд, якого українські експерти назвали найбільшим дипломатичним розчаруванням 2017 року, в своїй промові в ПАРЄ пішов ще далі, аніж зазвичай. Він заявив, що мовляв, підставою для санкцій може бути тільки пряме порушення 4 статті Європейської конвенції з прав людини: смертна кара, катування, примусова рабська праця.

Невже до Страсбурга не доходять новини з України? І Янгланд не знає, що на окупованих РФ територіях Донбасу повернуто радянський кримінальний кодекс зі смертною карою, що там гіві- мотороли розстрілювали українських військових, в тому числі й під Іловайськом, Дебальцевим, ДАП? Це і була публічна смертна кара. Невже він не знає, що там є насильство, що військових заручників примушували до рабської праці по розборам завалів ДАП, що там були принизливі «паради полонених». Невже там не знають, що Панова, Сенцова, Афанасьєва, Клиха, Карп’юка, Кольченка катували і катують в російських тюрмах? А в Криму катують татар і українців, і Чийгоз і Умеров розповідали про це в Раді Європи.

Так соромно, що європейські колеги роблять вигляд, що цього не знають. Але наша місія — як би їм не було неприємно це чути — щоразу нагадувати про їх лояльність до тортур.

В Європейській народній партії зараз відбувається презентація кандидатів на посаду Комісара з прав людини. Задала питання, як вони збираються фіксувати порушення прав людини на окупованих територіях, боротися з насильством, тортурами, незаконним утриманням і рабською працею. Моє питання продовжила Марія Іонова, яка запитала про звільнення заручників і підтримку українських журналістів-бранців Сущенка, Асєєва, Семени та режисера Сенцова.

Це буде дуже важка сесія і важкий рік. Ми бачимо, як багато європейців прагнуть закрити очі на очевидні речі, відстоювати цінність діалогу, водночас забуваючи про ключові цінності — право на життя. Але українська делегація не збирається плисти по течії і давати можливість забути про Крим і Донбас, заговорити, задіалогити ці теми. Ми не дозволимо закрити очі на насильство, зґвалтування, тортури, знущання, незаконне утримання, катування, неповагу до територіальної цілісності і суверенітету, кричуще порушення прав людини — все те, що стало нормою на окупованих Росією територіях.

Ірина Геращенко

Присоединяйтесь к группе Другой Взгляд на Facebook и следите за обновлениям